مقالات » یادها و یادداشت‌ها » مناسبت ها » سه خصلت ضروری

سه خصلت ضروری

در دیداری كه روز چهارم فروردین 1386 با آیت الله مصطفوی داشتیم، ایشان ضمن تبریك سال نو به بیان....

تاریخ ثبت : چهار شنبه 20 آذر1392


تعداد بازدید : 3792


آیت الله سید محمدباقر مصطفوی كاشانی عالمی بزرگ از دودمان بذل و سیادت و خاندان فضل و فقاهت بود. سیمای نورانی او ما را به یاد اولیای الهی می انداخت. او نعمت علم را به زینت حلم آراسته بود و چنان بردبارانه با مراجعه كنندگان برخورد می كرد كه گویا هیچ دغدغه ی دیگری ندارد. من از فیض شاگردی ایشان محروم بودم؛ اما خدای را شاكرم كه نعمت ملاقات او را به من ارزانی داد. از همان اوایل ورود به حوزه به مناسبت های مختلف، محضرشان مشرّف و از قول و سیره ی او بهره مند می شدم.

دوشنبه 18 آذر 1392 برگی از روزشمار كاشان ورق می خورد و با تأسف و تأثر به عنوان خبر ارتحال این عالم بزرگوار ثبت می شود و امروز چهارشنبه 20 آذر مراسم تشییع پیكر مطهر او و خاكسپاری در مزار دشت افروز. روحش شاد!

یكی از برنامه هایی كه حقیر با اعضای خوب نهاد قرآن داشتم، دیدار با علما به مناسبت های دینی و ملی بود؛ از جمله عید غدیر و ایام نوروز.

در دیداری كه روز چهارم فروردین 1386 با آیت الله مصطفوی داشتیم، ایشان ضمن تبریك سال نو به بیان حدیثی از وجود مقدس امام رضا علیه آلاف التحة و الثناء پرداخت و در پایان در حق همه جوانان به ویژه حاضران در بیت معظم له چنین دعا فرمودند:

«امیدوارم که شما با توسل به کتاب خدا و قرآن مجیدِ پروردگار ان‌شاء الله موفق باشید و پیروز باشید! ان‌شاء الله ما هم شما را که سربلند ببینیم، سبب سربلندی جامعه اسلامی هم خواهید بود».

امروز به یاد آن عزیز سفر كرده متن و ترجمه آن حدیث را از خصال شیخ صدوق رحمه الله ص 82 باب الثلاثة حدیث هفتم. نقل می كنیم؛ به امید آن كه ثوابی از آن به روح ملكوتی آن عالم ربانی عائد و واصل گردد و همه ما نیز از چشمه فیض رضوی جرعه ناب بنوشیم.

متن حدیث

حدثنا أبي رضي الله عنه قال: حدثنا أحمد بن إدريس قال: حدثني محمد بن أحمد قال: حدثني سهل بن زياد، عن الحارث بن الدلهاث مولى الرضا عليه السلام قال: سمعت أبا الحسن عليه السلام يقول: لا يكون المؤمن مؤمنا حتى يكون فيه ثلاث خصال: سنة من ربه، و سنة من نبيه، و سنة من وليه، فالسنة من ربه كتمان سره، قال الله عز وجل: " عالم الغيب فلا يظهر على غيبه أحدا إلا من ارتضى من رسول") الجن:26 و ٢٧) وأما السنة من نبيه صلى الله عليه وآله فمداراة الناس فان الله عز و جل أمر نبيه صلى الله عليه وآله بمداراة الناس فقال: " خذ العفو وأمر بالعرف وأعرض عن الجاهلين " (الأعراف: ١٩٩) و أما السنة من وليه فالصبر في البأساء والضراء فان الله عز وجل يقول: " والصابرين في البأساء والضراء" (البقرة: ١٧٧)

ترجمه حدیث

امام رضا علیه السلام: مؤمن ، مؤمن واقعي نيست ، مگر آن كه سه خصلت در او باشد : سنتي از پروردگارش و سنتي از پيامبرش و سنتي از امامش.

اما سنت پروردگارش، رازداری است؛ خدای عز و جل می فرماید: داناى نهان است، و كسى را بر غيب خود آگاه نمى‌كند، جز پيامبرى را كه از او خشنود باشد...

اما سنت پيغمبرش، مدارا و نرم رفتاري با مردم است؛ خدای عز و جل پیامبرش را به نرمش با مردم فرمان داده، می فرماید: گذشت پيشه كن، و به [كار] پسنديده فرمان ده، و از نادانان رخ برتاب.

و اما سنت امامش، صبر كردن در زمان تنگدستي و پريشان حالي است؛ خدای عز و جل می فرماید: و در سختى و زيان، شكيبايان اند.