مقالات » جام نياز » مناسك » اعتکاف، سکوی اوج

اعتکاف، سکوی اوج

اعتکاف، سکوی اوج

تاریخ ثبت : چهار شنبه 11 فروردين1389


تعداد بازدید : 3299


بسمه تعالی
اعتکاف، سکوی اوج به سوی خدا
اعتکاف یکی از اعمال مستحب و مورد سفارش اسلام است؛ البته اسلام با اینکه کسی اعتکاف را شغل خویش قرار دهد، مخالفت نموده است. در این زمینه روایت های زیادی از حضرات معصومین(ع) نقل شده که همگی حکایت از سرزنش این عمل دارند. و حدیث «لا رهبانیۀ فی الاسلام» در این زمینه، مشهور خاص و عام می باشد. ولی اعتکاف به این معنا که فرد یا افرادی برای زمان معین، مثلاً سه روز در سال به نیت عبادت خدا و قربت الی الله در مسجدی از  مساجد، حضور یافته و قصد بقاء نمایند، تا از این راه، زمینه ی تهذیب نفس را در خود فراهم نمایند و به جلای روح خویش پردازند، نه تنها مورد نهی اسلام نیست بلکه مورد تأکید واقع شده است و در روایات داریم که پیامبر مکرم اسلام(ص) ده روز آخر ماه مبارک رمضان را در مسجد اعتکاف می کردند. 
به هر حال کسی که می خواهد به این سنّت، عمل کند باید آن را در مسجد جامع یا هر مسجد دیگر به قصد رجاء انجام دهد. و دست کم سه روز تمام در مسجد بماند و جز برای کارهای ضروری خارج نشود و در این سه روز باید روزه بگیرد که البته شرط اعتکاف روزه است؛ هرچند روزه ی روزهای اول و دوم مستحب است ولی وقتی این دو روز را روزه گرفت _کاملاً باید متوجه باشد که _ روزه ی روز سوم بر او واجب می شود و ترک آن کفاره دارد.
لازم است یادآوری شود : کسانی که روزه ی قضایی بر عهده دارند باید همان روزه های قضایی را نیت کنند؛ چرا که اکثر فقهاء روزه ی مستحب را از کسی که روزه ی قضا بر او واجب است قبول ندارند.
به هر حال این سه روز دور ماندن از دنیا و مظاهر آن زمینه ی خوبی است برای تقویت روحیه زهد و تقوا و سکوی مناسبی است برای اوج گرفتن به سوی خدا... .